از ایرباس‌های نوروزی تا حضور سرمایه‌گذاران خارجی در فرودگاه مشهد

از ایرباس‌های نوروزی تا حضور سرمایه‌گذاران خارجی در فرودگاه مشهد
هفته‌ی گذشته وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف عبور و مرور در جاده‌های کشور در جمع خبرنگاران از ورود قطعی ۲ فروند ایرباس ۳۳۰ به کشور تا قبل از نوروز ۹۶ خبر داد.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، در حالی قرار بود که یک فروند ایرباس 330 در اوایل اسفند ماه وارد کشور شود که ظاهرا این هواپیما در سال آینده یعنی برای ایام نوروز آماده تحویل به ایران خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین اخبار صنعت هوانوردی در هفته گذشته سخنان مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بود که عنوان کرد، با مصوبه‌ای كه به تصویب شورای عالی امنیت ملی و ستاد كل نیروهای مسلح رسیده است به زودی راه‌های جدیدی در فضای كشور ایجاد می‌شود.

رحمت‌الله مه‌آبادی مدیرعامل شركت فرودگاه‌های كشور در مراسم گردهمایی انجمن شركت‌های هواپیمایی از یك‌طرفه و كوتاه شدن را‌ه‌های هوایی كشور عنوان کرد: این امر منجر به كاهش مصرف سوخت كه مصداق بارز تحقق اقتصاد مقاومتی در فضای كشور است، خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: سال آینده تمامی سامانه‌های ارتباطی ما نوسازی خواهد شد و در حال حاضر تجهیزات مورد نیاز خریداری و در حال نصب است كه خلبانان راحت‌تر می‌توانند با مراكز كنترل، تقرب و برج مراقبت پرواز ارتباط برقرار كنند.

مه‌آبادی با اشاره به اینکه درصدد استفاده از موقعیت خاص ایران برای رقابتی شدن فضا و تبدیل آسمان ایران به نقطه تعادل منطقه‌ای هستیم، گفت: بر این اساس اهداف‌مان را در طرح «مدیریت آسمان ایرانشهر» در سه فاز نمای ایران‌شهر، جاده ابریشم هوایی و ساما تعریف کردیم. «نمای ایران‌شهر» معطوف به ایجاد امکان ناوبری ماهواره‌یی در فضای ایران است و از سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ ایران این مهم شکل گرفت. در فاز «جاده ابریشم هوایی» می‌خواهیم تعداد زیادی راه را در فضای سرزمینی ایجاد کرده تا مطلوبیت را برای گذر هواپیماها از سرزمین ایران فراهم کنیم.

این مقام مسئول در شرکت فرودگاه‌ها با اشاره به اینکه درصدد استفاده از موقعیت خاص ایران برای رقابتی شدن فضا و تبدیل آسمان ایران به نقطه تعادل منطقه‌ای هستیم، گفت: بر این اساس اهداف‌مان را در طرح «مدیریت آسمان ایرانشهر» در سه فاز نمای ایران‌شهر، جاده ابریشم هوایی و ساما تعریف کردیم. «نمای ایران‌شهر» معطوف به ایجاد امکان ناوبری ماهواره‌یی در فضای ایران است و از سال گذشته برای نخستین بار در تاریخ ایران این مهم شکل گرفت. در فاز «جاده ابریشم هوایی» می‌خواهیم تعداد زیادی راه را در فضای سرزمینی ایجاد کرده تا مطلوبیت را برای گذر هواپیماها از سرزمین ایران فراهم کنیم.

به گفته رییس هیات مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، «ساما» همان ساختار منعطف آسمان ایرانشهر است که این پروژه و طرح را تکمیل می‌کند. در پی تحقق این فازها می‌توانیم بگوییم که بیشترین حجم ترافیک هوایی از فضای ایران عبور می‌کند که از لحاظ اقتصادی به نفع کشور است و در راستای تاکیدات مقام معظم رهبری در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، شکل جدیدی از امنیت برای ایران ایجاد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اخبار صنعت فرودگاهی در هفته گذشته تصویب سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه فرودگاه بود.

در همین راستا (یازدهم اسفندماه) هئیت دولت سرمایه‌گذاری خارجی برای توسعه فرودگاه مشهد را تصویب کرد، هیات وزیران سرمایه‌گذاری با یک شرکت به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار در جهت توسعه فرودگاه مشهد را تصویب کرد.

فرودگاه هاشمی‌نژاد مشهد دومین فرودگاه پر ترافیک کشور بعد از مهرآباد است که در حال حاضر این فرودگاه سالانه پذیرای بیش از هشت میلیون زائر و مسافر داخلی و نیز گردشگر خارجی است.

طبق گفته مسئولان شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی در حال حاضر این فرودگاه اشباع شده و بیشتر از ظرفیت خود کار می‌کند و این فرودگاه نیازمند توسعه توسط یک شرکت خارجی است.