تماس از تهران : 1898
تماس از شهرستان : 41664166 - 021

از پیشنهاد مجدد روسیه برای فروش هواپیما به ایران تا یک پرواز حاشیه‌دار

از پیشنهاد مجدد روسیه برای فروش هواپیما به ایران تا یک پرواز حاشیه‌دار
تاخیر 32 ساعت پرواز مشهد-تهران، پیشنهاد مجدد روسیه برای خرید هواپیما به ایران و سخنان وزیر راه و شهرسازی در صحن مجلس در رابطه با صنعت هوانوردی مهم‌ترین اخبار حوزه هوایی در هفته گذشته بود.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، یکی از مهم‌ترین و حاشیه‌سازترین خبرهای صنعت هوایی در هفته گذشته، حبس ۱۷ ساعته مسافران در هواپیما و تاخیر ۳۲ ساعته در انجام پرواز شماره ۱۰۳۴ مشهد-تهران بود که پس از آن مدیر فرودگاه مشهد تلفنی به دادسرا احضار شد و حتی کار به مجلس هم کشید.

پس از این اتفاق محمدباقر قاسم‌زاده مدیرکل فرودگاه‌های استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با تین‌نیوز، بیان کرد: مردم در وقوع اتفاقات اخیر در فرودگاه مشهد باید نگاه منصفانه میان عملکرد فرودگاه و وظایف ایرلاین‌ها داشته باشند زیرا فعالیت این دو بخش، جدای از هم است. فرودگاه مشهد در شرایط پیش آمده طی سه روز گذشته با چالش‌هایی مواجه شد؛ در این زمینه برخورد قاطعانه‌ای با ایرلاین‌های خاطی خواهیم داشت و ایرلاینی که پاسخگوی قصور خود نبوده است، نباید در مشهد پرواز داشته باشد.

وی ضمن یادآوری وظایف فرودگاه‌ها و ایرلاین‌ها، از مردم و مسافران خواستار تمایز خدمات این دو از یکدیگر شد و بیان کرد: خدمات فرودگاهی متمایز از خدمات جابه‌جایی مسافر در حوزه شرکت‌های هواپیمایی است اما کوتاهی ایرلاین‌ها سبب شد تا نوک پیکان اتهامات به سمت فرودگاه مشهد گرفته شود که این نگاه دور از انصاف است زیرا باند و سطوح پروازی فرودگاه مشهد آماده برقراری پروازها بود اما ایرلاین‌ها خود از انجام این پروازها ممانعت کردند.

در همین راستا شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ این شركت بر اساس وظایفی كه در حیطه صنعت هوانوردی بر عهده دارد و همچنین قوانین بین‌المللی و داخلی، همواره برنامه‌ریزی و آمادگی لازم برای مواجهه صحیح با بحران‌های مختلف را دارد.

مسئولان و كاركنان فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، نه‌تنها آمادگی كامل برای مواجهه صحیح با چنین بحران‌هایی را دارند، بلكه با انجام مانور عملیات زمستانی از جمله برف‌روبی پیش از آغاز فصل زمستان و برگزاری چند جلسه كمیته تسهیلات با حضور مسئولان فرودگاه، شركت‌های هواپیمایی و ارگان‌ها و سازمان های مستقر در فرودگاه برای یادآوری ضرورت آمادگی به منظور مواجهه و مقابله با شرایط بحرانی، این آمادگی را حفظ كردند.

از سوی دیگر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان عالی‌ترین مقام صنعت فرودگاهی در راستای بررسی روند خدمت‌رسانی به مسافران هوایی، از ساعت 22 شنبه شب تا ساعت 9 بامداد یكشنبه در این فرودگاه حضور یافت. وی حتی به داخل یكی از پروازها رفت و حدود یك ونیم ساعت با مسافران به گفت‌وگو پرداخت. مه‌آبادی با وجود حضور و فعالیت تمامی عوامل عملیاتی و غیرعملیاتی در فرودگاه، شخصا روند عملیات بخش‌های فرودگاهی را در زمان بحران بررسی و دستورهای لازم را صادر كرد.

یکی‌دیگر از مهم‌ترین اخبار در بخش نوسازی ناوگان هوایی احتمال مجدد خرید هواپیما از روسیه بود این موضوع در حالی مجدد مطرح شد که چندی پیش به علت نقص فنی هواپیماهای سوخو روسیه خرید هواپیما از این کشور منتفی شده بود.

چندی پیش دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد خرید هواپیمای سوخو به دلیل نقص فنی موجود در این هواپیماها منتفی شده است و افزود: ورود هواپیمای سوخو ۱۰۰ به ایران، تنها به صورت اجاره انجام می‌شود ضمن اینکه باتوجه به زمین‌گیر شدن این هواپیما به علت مشکل ایجاد شده در دُم آن، بحث اجاره هم با اما و اگرهایی مواجه است و شرکت سوخو باید ایراد موجود را برطرف کند.

مقصود اسعدی سامانی چندی پیش از ابراز تمایل اغلب شرکت های خصوصی برای خرید سوخو ۱۰۰ خبر داده بود و اظهار کرد: حتی نمایش هوایی این هواپیما در تهران نیز نظر ایرلاین‌های ایرانی را به خود جلب کرده بود اما به گفته سامانی، پس از نمایش هوایی مذکور، مشکلاتی فنی در بخش دم این هواپیما بوجود آمده که موضوع خرید این نوع هواپیما و الحاق آن به ناوگان هوایی ایران را زیر سوال برده است.

در پیرو این موضوع، هفته‌ی گذشته خبری مبنی بر پیشنهاد روسیه به ایران برای خرید هواپیما منتشر شد؛ بنابر این خبر، آلکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه در بازگشت از تهران از تصمیم جمهوری اسلامی برای خرید 12 فروند هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت-100 خبر داد و همچنین پیشنهاد تولید مشترک ایلیوشین 114 با ایران را مطرح کرد.

وزیر انرژی روسیه تصریح کرد: شرکت هواپیماسازی مسافری سوخو به تازگی با ابراز آمادگی دوباره برای فروش هواپیماهای مسافری فوق مدرن سوپرجت 100 به ایران، اعلام کرده و در صورت عقد قرارداد فروش هواپیما، امکان ورود طرف های ایرانی در برنامه ساخت این هواپیما بررسی می شود.

«ایلیا تاراسنکو» رییس شرکت هواپیماسازی مسافری سوخو پیش از این گفته بود: با رفع تحریم های ضد ایرانی امکان تحویل حدود 100 فروند سوپر جت یکصد نفره به ایران بررسی خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین رخ‌دادهای هفته‌ی گذشته استیضاح وزیر راه و شهرسازی بود که در نهایت بیشترین رای اعتماد را از مجلس گرفت؛ عباس آخوندی در صحن مجلس در توضیحاتی در خصوص صنعت هوایی به نمایندگان مجلس عنوان کرد: خرید هواپیما شکست تحریم، اسرائیل و رژیم صهیونیست‌ها بود اما مورد کم لطفی قرار گرفت.

آخوندی با بیان اینکه نوسازی ناوگان هوایی کشور بزرگ‌ترین اقدام تاریخی در صنعت هوانوردی کشور است ابراز کرد: در حال حاضر در صنعت هوایی کشور 245 هواپیما وجود داردکه از این بین 100 هواپیما زمین‌گیر است؛ بروید نگاهی بیندازید تمام فرودگاه‌های کشور تبدیل به گورستان هواپیما شده است.

آخوندی با بیان اینکه 145 هواپیمای فعال در کشور با عمر بالای 24 سال است ابراز کرد: افرادی که از ایمنی و تاخیر پروازها گله‌مند هستید به نظر شما جز نوسازی ناوگان هوایی راهکار دیگری وجود دارد؟

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: تمام قراردادهای فرودگاه‌های کشور بر اساس بخش خصوصی صورت گرفته است؛ برای توسعه فرودگاه امام ‌خمینی با بخش خصوصی قرارداد بسته‌ایم و در حال مذاکره برای جذب 3 میلیارد دلار برای توسعه فرودگاه‌های کشور از بخش خصوصی داخلی و خارجی هستیم.

وی با بیان اینکه نگاه ما در وزارت راه و شهرسازی اکتفا به بودجه دولتی نیست، بیان کرد: در حال حاضر باند فرودگاه مهرآباد 13 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند که بیش از 40 سال است که تعمیر و مرمت نشده است؛ چه کنیم که زمانی ما مسئولیت را بر عهده گرفتیم که اقداماتی صورت نگرفت بود.

آخوندی با اشاره به اینکه برای نوسازی ناوگان هوایی کشور به بیش از 20 میلیارد دلار نیازمند بودجه هستیم ولی این را می‌دانیم که نمی‌توانیم از خزانه دولت استفاده کنیم، گفت: مدلی که ما برای خرید هواپیما استفاده کردیم کاملا ابتکاری بوده است و در این قراردادها هیچگونه تضمینی از سوی دولت صورت نگرفته است.