بالی

بالی
بالی جزیره‌ای است واقع در کشور اندونزی که از مراکز گردشگری مهم جهان به شمار می‌رود. بالی جزیره خدایان، جزیره کوچکی از بزرگترین مجمع الجزایر جهان و بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی کشور اندونزی است. این جزیره دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند را به هم پیوند داده است و در نتیجه این وصلت خود از آب و هوای بسیار متفاوتی برخوردارگردیده است و مثل بسیاری از جزایر دیگر اندونزی ، دنیای مخصوص به خودش را دارد. دنیائی که نام این جزیره را در فهرست برترین مقاصد گردشگری جهان قرار داده است.این جزیره جمعیتی حدود سه میلیون نفر داشته که قریب به اتفاق ساکنان آن اهل اندونزی هستند اما در سالهای اخیر بدلیل رشد فراوان صنعت توریست بسیاری ازاسترالیا و اروپا هم به این جزیره مهاجرت نموده و در بالی کار و زندگی می کنند.این جزیره که مساحتی بالغ بر ۵۶۲۰ کیلومتر مربع را پوشش داده است، از لحاظ آتش فشانی فعال بوده و خاک آن برای کشاورزی بسیار حاصلخیز است .

بالی زیبا ترین و مشهورترین جزیره اندونزی است که در جنوب خط استوا بین جاوه در غرب و لومبوک در شرق قرار گرفته است. فواصل هوایی این جزیره تا جاکارتا حدود 2 ساعت و تا تهران با محاسبه توقف بین پروازی در شهرهای دوحه ، کوالالامپور و یا سنگاپور حدود 15 ساعت می باشد.بزرگترین شهر و مرکز اداری این جزیره نیز شهر دنپاسار است که حدود چهارصد هزار نفر جمعیت دارد. جزیره اندونزیایی بالی دارای گنجینه‌های بسیاری است: طبیعت زیبا، پوشش گیاهی متنوع ودنیای منحصر به فرد زیر آب، شالیزارهای پلکانی برنج ، رودها و آبشارها. اما گنجینه ویژه جزیره بالی سنت‌ها و رسوم این جزیره است که در قبال فستیوالهای گوناگونی پذیرای گردشگران می باشد. هر فصل از سال كه باشد خورشید هر روز حوالی 6 بامداد در جزیره بالی طلوع می‌كند. این جزیره كوچك و سرسبز اندونزی یكی از اماكن اکو گردشگری بسیار جذاب جهان و قاره آسیا است كه در هر زمانی از سال تعداد بسیار زیادی گردشگر به آن سفر می نمایند.

آتشفشانهای بالی :
سوگولی آتشفشانهای بالی کوه گودان آگانگ بوده که «مادر کوه »ها نامیده می شود. این کوه، آتشفشانی فعال بوده و ارتفاعی بیش از ۳۰۰۰ متر دارد.در شمال و جنوب کوه های مرکزی این جزیره زمین های بسیاری حاصلخیزی برای کشاورزی وجود دارد که از آن برای کاشت برنج استفاده می کنند. مزارع پلکانی برنج بالی نیز خود شهرت جهانی داشته و از جاذبه های گردشگری این بهشت زمینی پروردگار می باشند .قطعا بیراه نگفته ایم اگر بگوییم که جزیره بالی پر از خصائل منحصر به فردی است که آن را از دیگر نقاط دنیا متمایز می سازد .
منطقه توریستی کوتا ( Kuta) :
دهکده ای محلی جذاب به اسم کوتا در بالی ، ساحلی محبوب و دوست داشتنی برای موج سواری ، ن منطقه پر از رستوران های متفاوت با غذاهای بی نظیر مغازه ها و امکانات دیگر برای توریست هاست. هنرمندان زیادی هم هستند که در کوتا برای توریست ها موسیقی محلی بالی مینوازند. منطقه توریستی کوتا بالی برای شنا و موج سواری ساخته شده است . رستوران‌های ساحلی منطقه توریستی کوتا بالی نیز تا دیروقت باز هستند. یکی از خیابان‌های اطراف این منطقه نیز دارای کافه‌های بیست و چهار ساعته است که مخصوص برنامه‌های شبانه منطقه توریستی کوتا بالی میباشد. هنرمندان محلی بسیار زیادی در منطقه توریستی کوتا بالی هستند که در این برنامه‌های شبانه اقدام به اجرای برنامه می‌کنند.

نوسا دوآ (Nusa Dua) :
یک شبه‌جزیره در جنوب بالی است و به معنای جزیره دوم است و علت آن این است که این منطقه شبیه شبه جزیره‌ای است که به جنوب بالی متصل می‌شود. نوسا دوآ در ۴۰ کیلومتری دنپاسار مرکز استان بالی واقع شده است. این منطقه از فرودگاه بین‌المللی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با ماشین، از اولوواتو ۲۰ دقیقه و از جیمباران ۱۵ دقیقه فاصله دارد.

برخلاف سواحل منطقه کوتا در بالی در منطقه نوسا دوا شما با برنامه های شبانه روبه رو نخواهید بود و کسانی که به این منطقه بالی سفر می کنند صرفا به دنبال آرامش و سکوت هستند. در منطقه نوسا دوآ بالی چون خبری از برنامه های شبانه و هیاهو نیست از دیگر مناطق بالی به دور افتاده است. هتل های این منطقه نیز بسیار لوکس می باشند و شامل خدمات ماساژ و ریلکسی می شوند.