دومین توافق تاریخی بوئینگ با ایران مهم‌ترین اخبار هوایی در هفته گذشته

دومین توافق تاریخی بوئینگ با ایران مهم‌ترین اخبار هوایی در هفته گذشته
مهم‌ترین اخبار هفته‌ی گذشته در حوزه حمل و نقل هوایی، امضاء تفاهم‌نامه خرید 60 فروند بوئینگ 737 توسط شرکت هواپیمایی آسمان بود.

به گزارش خبرنگار تین‌نیوز، این قرارداد دومین توافق ایران با غول هواپیماساز آمریکایی بعد از برجام و رفع تحریم خرید هواپیما است.

در همین راستا سید امیررضا مصطفوی سخنگوی شرکت هواپیمایی آسمان در رابطه با جزئیات این قرارداد در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد: از سال ۲۰۱۹ روند واگذاری این هواپیماها آغاز می‌شود که دراین سال بین ۵ تا ۱۰ فروند آن تحویل هواپیمایی آسمان خواهد شد.

سخنگوی شرکت هواپیمایی آسمان ادامه داد: هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس یک هواپیمای کاملا پیشرفته است که نخستین پرواز آن دو ماه دیگر و پس از تحویل نهایی به یکی از ایرلاین‌های غربی انجام خواهد شد. ضمن اینکه برد این نوع هواپیما بین ۴۵۰۰ تا ۹ هزار کیلومتر است و با شرایط آب و هوایی ایران و منطقه تطابق بسیار خوبی دارد.

مصطفوی، روش تامین مالی ۶۰ فروند هواپیمای خریداری شده آسمان از شرکت بوئینگ را فاینانس ذکر و عنوان کرد: جزییات روش تامین مالی خرید این هواپیماها در سه تا چهار ماه آینده و پس از قطعی شدن قرارداد فروش هواپیما در اوفک (سازمان دارایی‌های خزانه‌داری کل آمریکا) اعلام خواهد شد.

در همین راستا روز سه‌شنبه (پانزدهم فروردین‌ماه) شرکت هواپیماسازی «بوئینگ» طی بیانیه‌ای امضای تفاهم‌نامه اولیه با شرکت هواپیمایی «آسمان» را تایید کرد. براساس این بیانیه، طی تفاهم‌نامه مذکور شرکت «آسمان» قصد دارد 30 فروند از هواپیماهای جدید «737 مکس» که ارزشی بالغ بر 3 میلیارد دلار دارد را خریداری کند. همچنین در این تفاهم‌نامه شرکت «آسمان» این اختیار را خواهد داشت تا 30 فروند هواپیمای دیگر را نیز تقاضا کند. براساس این توافق تحویل سفارشات شرکت «آسمان» از سال 2022 میلادی آغاز خواهد شد.

در حالی ایام نوروز و پیک سفرهای نوروزی به پایان رسید که فرودگاه مهرآباد به عنوان پرترافیک‌ترین فرودگاه در سفرهای نوروزی اعلام شد.

طبق آمار ارائه شده از شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران؛ از ۲۵ اسفندماه ۹۵ تا ۱۲ فروردین سال جدید ۲۵هزار و ۵۴۹ پرواز صورت گرفته و ۳ میلیون و ۱۷۲هزار و ۴۳۲ مسافر در کل فرودگاه‌های ایران اعزام و پذیرش شده است. بنابراین طی این مدت در فرودگاه مهرآباد ۶ هزار و ۸۵۲ پرواز انجام و ۸۳۰ هزار و ۴۲۳ مسافر اعزام و پذیرش شدند.

در این روزها در فرودگاه مشهد ۵۲۶ هزار و ۷۷۸ مسافر به وسیله ۳هزار و ۶۲۶ پرواز اعزام و پذیرش شدند. فرودگاه امام خمینی(ره) نیز با میزبانی از ۳ هزار و ۹۰۹ پرواز موفق به اعزام و پذیرش ۵۸۷ هزار و ۲۸۹ مسافر شد.

یکی دیگر از اخبار مهم حوزه هوایی در هفته گذشته حضور عباس آخوندی روز ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۶ همزمان با روز طبیعت به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) بود؛ وی ضمن گفتگو با مسافران و کارکنان بخش‌های مختلف به بررسی آخرین جزییات سفرهای نوروزی پرداخت.

عباس آخوندی در حاشیه این بازدید عنوان کرد: من همیشه بر این باور بوده‌ام که محور توسعه انسان‌ها هستند؛ اگر ما بتوانیم همواره انسان را محور توسعه قرار دهیم و حال افراد یک جامعه را خوب کنیم تا بتوانند خلاق باشند و آینده روشنی را به وجود آورند، آن‌وقت می‌توانیم مدعی توسعه باشیم.

وی در همین رابطه ادامه داد: اگر صدها فرودگاه، بندر، ریل، جاده و... احداث شود اما انسان،‌ محور توسعه نباشد هرگز به نتیجه مطلوب نخواهیم رسید.

آخوندی در بازدید از ایستگاه سفیران مهربانی در فرودگاه امام خمینی(ره) از اجرای این طرح ابراز رضایت کرد وگفت: شاید از نظر برخی از افراد این کار، کار کوچکی باشد اما از نظر بنده این طرح‌ها بسیار مهم و ارزشمند هستند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: بازگشت به توسعه انسان‌محور کار بسیار سختی است که نیازمند تغییراتی بسیاری در کشور است.

در این دیدار وزیر راه و شهرسازی با حضور در ترمینال مسافری فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از بخش‌های نوروزی، اداره گمرک، گیت گذرنامه و دیگر قسمت‌ها بازدید کرد.