سواحل زیبای جهان

سواحل زیبای جهان
سواحل سفید و نرم و دریای گرم و شفاف اغلب آن چیزی است که همه آرزویش را در سر می‌پرورانند. اما اگر در جستجوی چیزی متفات هستید، شاید بتوانیم آن را در این فهرست از سواحل عجیب به شما نشان دهیم. با ما در مرور این گزارش همراه باشید.
ساحل شیشه‌ای، کالیفرنیا، ایالات متحده | Glass Beach, California
این ساحل عجیب در نزدیکی شهر فورت برگ (Fort Bragg)، واقع شده و نکته‌ی جالب اینکه این ساحل در اصل نتیجه‌ی آلودگی محیط زیست است. این سنگریزه‌های شیشه‌ای تراش خورده، در اصل زباله‌هایی هستند که در طول سالیان متمادی و در بخش شمالی شهر، به دریا ریخته شده‌اند و بعدها توسط امواج شکل داده شده و تراش خورده‌اند. امروزه این ساحل به یک نقطه‌ی گردشگری معروف و محبوب تبدیل شده است. مشاهده‌ی یک ساحل بی‌نظیر و قدم زدن روی سنگ‌های گرد شیشه‌ای از جمله دلایل جذابیت این نقطه است، اما به لحاظ مسائل بهداشتی باید از جمع آوری این سنگ‌ها خودداری نمود.

این ساحل کوچک که تنها 530 متر آن به سمت آب‌های شفاف و کریستالی دریای آدریاتیک گسترده شده، در جنوب جزیره‌ی برک واقع شده است. این نقطه‌ی دیدنی بازدید کنندگان فراوانی را به سوی خود جذب می‌کند که مایلند از گرمای خورشید لذت برده، به آب تنی در آب‌های خنک ساحلی پرداخته و با ورزش‌های آبی سرگرم شوند. این نقطه همچنین به عنوان مکانی مناسب برای موج سواری با تخته و بادبان به شهرت رسیده است.

مجمع‌الجزایر بازاروتو ،موزامبیک | Bazaruto
این جا شاید یکی از دورافتاده‌ترین سواحل جهان لقب بگیرد و معنای نام آن نیز جزیره‌ای از غبار است. در اصل این ساحل و طبیعت دست نخورده‌ی آن، بسیار دور از سرزمین اصلی واقع شده و شاید تنها ماجراجویان اصیل را به سوی خود جذب کند. همچنین در این نقطه استراحت‌گاه‌های قابل توجهی وجود دارند که اقامتی فراموش نشدنی را برای مسافران رقم خواهند زد. طبیعت بکر، فعالیت‌های متنوعی از جمله ماهیگیری، سفرهای تفریحی با قایق، اسکی روی آب، پاراگلایدینگ و تماشای وال‌ها، دلفین و فلامینگوها از جمله جذابیت‌های این منطقه برای گردشگران است.
مونارکو ، اسپانیا | Menorca
این جزیره‌ی کوچک مدیترانه‌ای، دارای 120 ساحل مبهوت کننده و جالب توجه است! در واقع اینجا یکی از مهیج‌ترین نقاط مجموعه‌ی جزایر بِلریک (Balearic)، به شمار می‌رود. به شفافیت آب آن توجه کنید، در کنار شنا کردن در این آب زلال و کریستالی، کانو و کایاک سواری نیز از دیگر فعالیت‌های مفرحی است که در این ناحیه انجام می‌شوند. جایی فوق‌العاده برای لذت بردن از مزایای سفر به سواحل در فصل تابستان.
سواحل ماسه‌ای سیاه، جزیره‌ی بزرگ، هاوایی | Black sand beaches, Big Island, Hawaii
ماسه‌ی سیاه رنگ این جزیره نتیجه‌ی فعالیت‌های مکرر آتشفشانی است که در این جزایر رخ می‌دهند. سواحل متعددی در بیگ آیلند وجود دارد که در میان آنها پونه لوو (Punalu u) ازهمه مشهورتر است. در کنار رنگ غیر عادی ماسه‌هایش، بازدیدگنندگان به آنجا سفر می‌کنند تا پیک نیک برگزار کرده و حمام آفتاب گرفتن لاکپشت‌ها را به تماشا بنشینند.
آنسه سورس دی آرجنت ، جزیره‌ی لادیگو، سیشل | Anse Source d'Argent
ساحلی بینظیر و سمبلیک که زیبایی آن همچون تصاویر کارت پستال‌ها تماشایی و به یاد ماندنی است و به نوعی می‌توان گفت امضاء و مشخصه‌ی اصلی جزایر سیشل به حساب می‌آید. سواحل نرم ماسه‌ای، آب گرم و شفاف اقیانوس هند و تخته سنگ‌های بزرگ گرانیتی که در گوشه و کنار جزیره پراکنده شده و باعث به وجود آمدن غارها و حفره‌های متعددی شده‌اند، همه و همه از جمله دیدنی‌های این نقطه به حساب می‌آیند.
ساحل خلیج کتدرال | Chathedral
ساحلی معروف و دیدنی که اغلب به عنوان یکی از زیباترین سواحل دنیا از آن نام برده می‌شود. عکاسان بویژه مایلند تا برای عکاسی سفری به این نقطه داشته باشند. اینجا بیشتر به خاطر تخته سنگ‌های جوش خورده با اشکالی جالب که شکل و ظاهری کاملا متفاوت بدان بخشیده، به چنین شهرتی دست یافته است. شنا، غواصی و کایاک سواری از جمله فعالیت‌های پر طرفداری است که در این منطقه انجام می‌شوند. در کل می‌توان گفت خلیجی است با چشم انداز تماشایی و مبهوت کننده.
اَلگرو ، پرتغال | Algarve
نام این ساحل در زبان عربی الغرب است، ساحلی که در جنوبی‌ترین نقطه کشور پرتغال واقع شده و از خطوط ساحلی تماشایی برخوردار و با غارهای آهکی دیدنی لبریز شده است. سواحل تأثیر گذاری که می‌توان به صورت پیاده و یا با قایق به بازدید از آن‌ها رفت. گشت و گذار در میان این ستون‌های ماسه سنگی که درگوشه و کنار و بر فراز دریا گسترده شده‌اند خالی از لطف نخواهد بود.
پارک ایالتی جولیا فایفر، بیگ سور، کالیفرنیا، ایالات متحده | Julia Pfeiffer State Park
این نقطه بویژه به دلیل آبشار مک وی (Mc Way) به شهرت رسیده است که از صخره‌ای در نزدیکی اقیانوس به پایین فرو می‌ریزد. خلیجی که به شدت تماشایی است و اگر چه دسترسی به ساحل آن دشوار است، اما بازدیدکنندگان فراوانی را به سوی خود جذب می‌کند که خود را با قایق بدانجا رسانده و از این منظره دیدنی لذت می‌برند.
خلیج جرویس، نیو ساوت ولز، استرالیا | Jervis Bay, New South Wales
سواحل این نقطه به ویژه شب هنگام بسیار تماشایی و البته رویایی هستند، زمانی که پلانکتون‌ها با فعل و انفعالات شیمیایی به درخشش افتاده و به نورافشانی می‌پردازند در نتیجه این مخلوقات دریایی کوچک با نوری آبی، درخشان و جادویی می‌درخشند. این نقطه نیز همانند ساحل هایامز (Hyams)، در شب بسیار رمانتیک و دوست داشتنی است. در کنار این پدیده‌ی نادر طبیعی، خلیج جرویس به دلیل فعالیت‌های تفریحی متنوع و دریایی خود نیز به شهرت بسزایی دست یافته است.
ساحل ناواجیو | Navagio
این ساحل کوچک ماسه‌ای در واقع ناحیه‌ای است دورافتاده در یک خلیج کوچک واقع در جزیره زاکینتوس (Zakynthos) که تنها می‌توان به کمک قایق به آن دسترسی داشت. این ساحل یکی از آرم‌های تجاری معتبر برای سواحل یونان محسوب شده و غالبا از تصاویر آن برای تزئین کارت پستال استفاده می‌شود. اینجا منزل‌گاه کشتی شکسته‌ای متعلق به قاچاق‌چیان که اینک از جلبک پوشده شده می‌باشد. همچنین صخره‌های آهکی، سواحل سفید ماسه‌ای و آب‌های زلال و درخشان از دیگر دیدنی‌های این نقطه به حساب می‌آید. از این روی جای هیچ تعجبی نیست که این ساحل سالانه میزبان بازدیدکننده‌هایی بی‌شمار از سرتاسر جهان باشد.
بث | Baths
این استخرها در جنوبی‌ترین نقطه جزیره ویرجین گوردا (Virgin Gorda) قرار گرفته‌اند. جزیره گوردا سومین جزیره بزرگ از مجموعه جزایر ویرجین است که به انگلستان تعلق داشته و در دریای کارائیب واقع شده‌اند. در این‌جا تخته سنگ‌های بزرگ گرانیتی به صورت ستون‌های سنگی در ساحل آرمیده‌ و تونل‌هایی غار گونه خلق کرده‌اند که در نهایت به ساحل و جریان‌های جزر و مدی بزرگ راه می‌یابند. نخل‌های استوایی قرار گرفته در ساحل این چشم انداز را تاثیر گذارتر کرده‌اند.
تاپوئاتای | Tapuaetai
این جزیره کوچک که جزیره یک پا هم نامیده می‌شود یکی از 22 جزیره‌ای است که در آتول (Atoll: ساختاری حلقه مانند و مرکب از تپه‌های مرجانی است که آب‌های کم عمق ساحلی را کاملا یا تا حدی احاطه کرده است) آیتوتاکی(Aitotaki) در جزایر کوک قرار گرفته است. این جزیره کوچک به بازدید کنندگان منظره‌ای فوق‌العاده شامل چشم اندازهای زیبا از آب‌های کم عمق ساحلی در منطقه آیتوتاکی و نیز راه‌پیمایی در کرانه ماسه‌ای تاپوئاتای در زمان جزر و مد را هدیه می‌دهد. این ساحل در ژوئن 2008 موفق به کسب جایزه ساحل برتر جهان شد.
زلاتنی رات | Zlatni Rat
زلاتنی رات یا دماغه طلایی جزء معروف‌ترین سواحل اروپا به شمار آمده و نیز یکی از برترین نقاط گردش‌گری کشور کرواسی محسوب می‌شود. این ساحل در نزدیکی شهر بال و در جنوبی‌ترین ساحل جزیره براک قرار گرفته است. این ساحل بسیار باریک بوده و از جنس سنگ ریزه می‌باشد. شکل جالب توجه آن نتیجه تغییرات حاصله به هنگام جریان‌های جزر و مدی و وزش بادها است. این ساحل در سال 2009 به عنوان یکی از ده ساحل برتر جهان توسط Lonely planet (بزرگ‌ترین کتاب راهنمای مسافرتی جهان) انتخاب شد.
اولودنیز | Oludeniz
اولودنیز روستای تفریحی کوچکی است که در سواحل جنوب غربی ترکیه و در دریای اژه قرار گرفته است. اینجا یک خلیج ماسه‌ای مجزا است که توسط دهانه اولودنیز ایجاد شده و دارای آب کم عمق آبی رنگی می‌باشد. ساحل این ناحیه به دلیل سایه روشن‌های فیروزه‌ای رنگش به شهرت رسیده است و همچنین جزء خوش عکس‌ترین سواحل مدیترانه‌ای می‌باشد. به علاوه این ناحیه یکی از نقاط شناخته شده برای دوست‌داران پاراگلایدر در جهان است چرا که مناظر بدیع و چشم‌اندازهای وسیع و جذابی دارد. واژه اولودنیز به معنای دریای مرده است.
خلیج ترانک | Trunk Bay
این خلیج پارکی ملی و ساحلی است که در سنت جان از مجموعه جزایر ویرجین متعلق به ایالات متحده قرار گرفته است. این خلیج به عنوان یکی از زیباترین سواحل جهان از سوی انجمن نشنال جئوگرافی انتخاب شده و مسافران زیادی از سراسر جهان برای بازدید از این سواحل آن با کشتی‌های تفریحی به این نقطه سفر می‌کنند. دلایل متعددی در این اقبال عمومی نقش دارند که از آن‌جمله می‌توان به سواحل زیبا، نجات غریق کارآمد، دوش‌ها و استراحت‌گاه‌های ساحلی و از همه مهم‌تر غواصی در میان تپه‌های مرجانی واقع در آب‌های کم عمق این ناحیه اشاره کرد.
خلیج مایا | Maya Bay
مایا خلیج کم عمقی است که بوسیله تپه‌های سراشیبی از جنس سنگ آهک احاطه شده و در ناحیه کوه فی فی له (Koh Phi Phi Leh) قرار داشته که دومین جزیره بزرگ از مجموعه جزایر فی فی(Phi Phi) می‌باشد که به تایلند تعلق دارند. حیات آبی در این ناحیه غنی بوده و از این نظر مکان مناسبی را برای دوست‌داران غواصی فراهم می‌نماید. این ناحیه پس از آن‌که فیلم ساحل (The Beach) محصول سال 2000 در آن فیلم برداری شد به شهرتی خاص دست یافته و بسیاری از گردش‌گران برای بازدید از این سواحل به این نقطه سفر می‌کنند.
ساحل لنگرگاه سپید | Harbor Beach white
این ساحل در جزیره ویت ساندی(Whitsunday) قرار گرفته که به استرالیا تعلق دارد. طول این ساحل تقریبا 6 کیلومتر بوده و جزء سپیدترین سواحل جهان به شمار می‌آید که از 98% سیلیکای خالص تشکیل شده است. خلوص این نوع ماسه به حدی است که در ساخت لنزهای تلسکوپ هابل به کار رفته است. خلیج کوچکی که در انتهای شمالی‌ترین نقطه این ساحل قرار گرفته جایی است که تغییرات جزر و مدی به همراه آب و ماسه، هارمونی رنگی بی‌نظیری را شکل داده‌اند. جالب است بدانید که سگ‌ها اجازه رفته به ساحل را نداشته و کشیدن سیگار ممنوع می‌باشد.
تولوم | Tulum
این ناحیه در ساحل شرقی شبه جزیره یوکاتان و در دریای کارائیب قرار گرفته است. این جا بندر اصلی شهر کوبا )از شهرهای تمدن مایا ) بوده است. این نقطه در سال 1200 پس از میلاد ساخته شد، هنگامی که تمدن مایا در حال افول بوده و درخشش سابق خود را نداشته در نتیجه نسبت به سایر اماکن آن دوره از ظرافت و سلیقه کمتری در ساخت آن استفاده شده است. هر چند که سواحل زیبا و گرمسیری آن برای تبدیل شدنش به یکی از جاذبه‌های گردش‌گری برتر کشور مکزیک کافی بوده است. این ناحیه بهشت عکاسان و هنرمندان به شمار می‌رود.