تماس از تهران : 1898
تماس از شهرستان : 41664166 - 021

سومین انفجار تروریستی مهیب آنکارا در 6 ماه گذشته

سومین انفجار تروریستی مهیب آنکارا در 6 ماه گذشته
انفجار عصر دیروز در آنکارا به طور مشخص شهروندان عادی را هدف قرار داده بود. در شش ماه گذشته این سومین حمله تروریستی خونین در پایتخت ترکیه است. در اثر این سه حمله دستکم 160 نفر جان خود را از دست داده اند.
انفجار یکشنبه عصر در بلوار آتاترک در محله " کیزیلای" آنکارا سومین انفجار تروریستی مهیب در این شهر در شش ماه گذشته به شمار می رود که طی آنها دستکم 160 نفر جان خود را از دست داده اند.

به گزارش عصر ایران پس از انفجار انتحاری ماه اکتبر سال گذشته میلادی که با 100 کشته شدید ترین انفجار تروریستی تاریخ مدرن ترکیه لقب گرفته است و گروه داعش مسئول آن شناخته شد، انفجار دیگری در 17 فوریه گذشته (3 هفته پیش) در مرکز سیاسی ترکیه سبب مرگ دستکم 28 تن و زخمی شدن 60 تن گردید.

نکته قابل توجه این است که انفجار سه هفته پیش اتوبوس حامل نظامیان را هدف قرار داده بود و انفجار شش ماه پیش در یک گردهمایی جوانان کرد صورت گرفته بود، اما انفجار عصر روز 12 مارس در یکی از شلوغ ترین محله های شهر آنکارا به طور مشخص شهروندان عادی این کشور را هدف گرفته است.

این انفجار در منطقه ای صورت گرفت که ایستگاه های اتوبوس در آنجا قرار دارند و شهروندان زیادی در آنجا تجمع می کنند. همچنین این محل نزدیک به دفتر نخست وزیری و چند وزارت خانه دولتی است.

به گفته ناظران در صورتی که این انفجار به جز روز تعطیل آخر هفته (یکشنبه) در یک روز عادی وسط هفته صورت می گرفت تعداد تلفات آن ممکن بود بسیار بیشتر باشد.

آمارهای اولیه حاکی است در انفجار تروریستی در محله کیزیلای ( قزل آی = هلال احمر) دستکم 34 نفر کشته و 125 نفر زخمی شده اند که حال برخی از زخمی ها بسیار مخیم است.

با وجودی که دولت ترکیه به طور شفاف مسئول انفجارهای تروریستی ماه های گذشته ترکیه را معلوم نکرده است اما به طور مشخص انفجار شش ماه پیش در جمع جوانان کرد به گروه داعش نسبت داده شد و حمله تروریستی 3 هفته پیش به یک اتوبوس حامل نظامیان نیز به یک جوان کرد سوری که از نظر دولت ترکیه وابسته به گروه های مسلح کرد سوری و پ.ک.ک است ، نسبت داده شد.

در ماه های گذشته حملات تروریستی دیگری نیز در قلب اقتصادی و توریستی ترکیه یعنی در شهر استانبول به وقوع پیوسته است و بیم گسترش ناامنی در این کشور را به شدت افزایش داده است.

علاوه بر حملات تروریستی مرگبار و بزرگ که انجام آنها به داعش و پ.ک.ک منسوب شده است، عملیات های کوچک و تیراندازی هایی نیز در آنکارا و استانبول در ماه های گذشته صورت گرفته است که مسئول انجام آنها گروه های چریکی چپ شناخته شده اند.

هنوز آمار دقیقی از میزان تاثیر منفی حملات تروریستی 6 ماه گذشته در ترکیه منتشر نشده است، اما بر اساس برخی گزارش ها آژانس های مسافرتی در ترکیه و دیگر نقاط جهان می گویند میزان ورود گردشگر خارجی به ترکیه در ماه های گذشته و تحت تاثیر حملات تروریستی به طور محسوسی کاهش داشته است.

ترکیه یکی از 10 کشور نخست توریست پذیر جهان است که دهها میلیارد دلار از صنعت گردشگری در آمد کسب می کند. این کشور در سال 2014 پذیرای بیش از 41 میلیون توریست بوده است.

منبع: عصر ایران