شانگهای | Shanghai

شانگهای | Shanghai
بزرگ‌ترین شهر کشور چین و هشتمین شهر بزرگ جهان است. ین شهر یکی از مهم‌ترین بنادر چین به حساب می‌آید.

شانگهای شهر غول آسا و لبریز از جمعیت. رابط میان چین و دنیای خارج. شهری که حزب کنونی چین در آن پایه‌گذاری شد. به شهر جنگل آسمانخراشها معروف است. شهر روشنفکری و کارگری با ۲۵ دانشگاه و موسسه دانشگاهی. این شهر در کرانه چپ رودخانه هوانگ پو در جنوب یانگ‌تسه قرار دارد با فاصله اندکی از اقیانوس آرام و نامش به چینی بر فراز دریا معنی دارد.

شهر شانگهای توسط رودخانه به دو بخش تقسیم می‌شود.

که بخش شرقی که ناحیه تازه ساخت آن و با معماری جدید می‌باشد پودونگ و شرق آن شانگهای نام دارد که در منتهی‌الیه غربی آن فرودگاه خونچای که مربوط به پروازهای داخلی است قرار دارد.

همچنین فرودگاه اصلی شانگهای در منطقه پودونگ واقع است که با یک مونوریل خارج شهری به شهر شانگهای وصل می‌شود. از نکات جالب این شهر در حال حاضر منطقه شانگهای اکسپو ۲۰۱۰ است که مربوط به نمایشگاه بین‌المللی در سال ۲۰۱۰ می‌باشد. زبان مردم این منطقه بیشتر چینی است.

شانگهاي در ابتدا يك دهكده ماهيگيري كوچك بود.در سال 1842، زماني كه سلسله كوينگ چين اولين جنگ ترياك را به انگليسي ها باخت، آنها در شانگهاي مقري ايجاد كرده و بدنبال آنها، فرانسوي ها،‌آمريكاييها و ژاپني ها نيز اقدام به اشغال مناطقي از شانگهاي نمودند. در دهه 1930 بدليل عدم نياز به ويزا براي شانگهاي،‌شهر بسرعت به يك بندر تجاري تبديل گشت. بين 1931 و 1941 حدود 20000 يهودي كه از ترس نازيها فرار كرده بودند به شانگهاي پناهنده شدند. در 1943 متفقين شانگهاي را به حكومت وقت چين واگذار كردند و اشغال آن توسط نيروهاي خارجي پايان يافت. با به حكومت رسيدن دان ژاوپينگ و سياست درهاي باز او در سال 1976، شانگهاي مجددا بعنوان يك قطب تجاري فعال گرديد ، تا به يكي از مدرنترين و ساختار يافته ترين شهر جهان تبديل گردد . شهر شانگهاي به بهشت خريد يا پاريس شرق معروف است. بنابراين اگر شما به چين سفر مي كنيد بازديد و خريد از اين شهر را از دست ندهيد. زيرا خريد بخشي خاطره انگيز از جاذبه هاي اين شهر است. مراكز خريد شانگهاي به طور مشخص به چهار ناحيه يا خيابان تقسيم مي شوند: 1- خيابان نانجينگ رود 2- نانجينگ رود شرقي 3- نانجينگ رود غربي 4- مراكز و خيابان هاي متفرقه خيابان نانجينگ رودNanjing Road از جمله مراكز درجه يك خريد در شانگهاي و چين است. اين شهر داراي مجموعه اي گسترده و متنوع از مغازه ها و فروشگاه ها از ساليان بسيار دور تا به امروز مي باشد. از ديگر خيابان هاي معروف شانگهاي مي توان به خيابان Huaihai اشاره كرد كه كمتر از خيابان نانجينگ معروف نيست و به ظرافت و ريزه كاري معروف است. در این خیابان شعبه هایی از مارك هاي بين المللي وجود دارد. در اين خيابان از ديدن مراكز خريد Parkson و مركز خريد و مد Maison غافل نشويد كه اعتبار اين خيابان به مراكز ياد شده است. همچنين براي خريد لباس هاي ارزان قيمت به مراكز زير حتما سري بزنيد: فروشگاه هاي خيابان Hong Kong، مركز خريد Dimei و Xiang Yang Road خيابان North Sichuan مركزي است كه كالاهاي ارزان قيمت را به شما ارائه مي كند و اولين انتخاب مردم شانگهاي است.

کارخانه ابریشم :
همانطور كه مي دانيد يكي از بهترين و اصلي ترين محصولات چين كه به عنوان گران قيمت ترين سوغات چين مشهور است ابريشم مي باشد كه كارخانه هاي شانگهاي بهترين محل براي ديدن و خريد ابريشم مي باشد.
دی باند :
اين كنار گذر آبي به نام Zhongshan Dong Yi Lu نيز معروف است و يكي از اسكله هاي زيبا و از مظاهر شهر شانگهاي است. اين منطقه از پل Baidu تا شرق رودخانه Jinling ادامه مي يابد و حدود 1.5 كيلومتر طول دارد. با قدم زدن در اين منطقه ساحلي و اسكله اي مي توانيد در قسمت مقابل برج تلويزيوني معرف Oriental Pearl TV Tower و Jin Mao Tower را مشاهده كنيد.اين منطقه يكي از 10 مكان ديدني شانگهاي است كه ارزش قدم زدن و ديدن را دارد. مهم ترين و ارزشمند ترين مكان ديدني اين منطقه 52 پل در قسمت غربي آن است كه داراي معماريهاي مختلفي از جمله سبك گوتيك,باروك,رومي,كلاسيك و دوره رنسانس است.
معبد جاد بودا :
در قسمت غربي شهر شانگهاي معبد معروف و مقدس متعلق به بودائيها وجود دارد.در سال 1882معبدي قديمي در اين محل براي حفظ 2 مجسمه سنگي بودا وجود داشت كه توسط راهبي تارك دنيا به نام Huigen به اين محل آورده شده بود ساخته شد كه بعدا در سال 1928 براي حفظ اين مجسمه ها معبد جديدي بر روي آن معبد قديمي ساخته شد.اين 2 مجسمه بودا نه تنها جزء آثار كم ياب و مقدس است بلكه جزء كارهاي چيني زيبا نيز مي باشد. بوداي نشسته داراي 190 سانتي متر قد است و بوسيله سنگهاي قيمتي و زمرد پوشانده شده است.بوداي دراز كشيده 96 سانتي متر طول دارد و به سمت راست خود دراز كشيده است بدين صورت كه دست راست وي زير سر و دست چپ بر روي پاي چپ كه اين حالت را اصطلاحا "lucky repose" يا آرميده خوش اقبال گويند.در اين معبد بوداهاي سنگي ديگري نيز وجود دارد كه از اماكن ديگر به عنوان تبرك به اين محل آورده شده است.
Yuyuan Garden باغ یویوان :
این باغ یکی از پارکهای معروف و کلاسیک شانگهای در منطقه Anren Jie است.این پارک در سال 1557 و در زمان سلسله( Ming1368-1644) با مساحتی بالغ بر 20.000متر مربع و به وسیله یکی از افسران وی به نام Panساخته شد که به نام وی Pan Yuduan نامیده شد. Yu در زبان چینی به معنی با صفا, خوشایند و رضایت بخش است.این پارک در ابتدا برای پدر و مادر Pan ساخته شد.این باغ در طول 400 سال عمر خود توسط بازماندگان Pan رو به ویرانی و خرابی نهاد اما در سال 1760 توسط تعدادی از بازرگانان خریداری و عملیات بازسازی در آن به مدت 20 سال انجام می شود.در این باغ 6 منطقه دیدنی و یا سالن به نامهای Sansui Hall, Wanhua Chamber, Dianchun Hall, Huijing Hall, Yuhua Hall وقسمتهای داخلی باغ وجود دارد.
برج مخابراتی :
برج تلویزیونی شهر شانگهای است که در پارک پودونگ Pudong واقع است و 468 متر ارتفاع دارد.
موزه تاریخ شهرداری شانگهای :
موزه تاریخ شهرداری شانگهای یکی از برترین دیدنیهای شانگهای چین در ناحیه پودونگ در مساحتی به بزرگی 10000 متر مربع ایجاد شده است این موزه با هدف نشان دادن و نگه داری از تاریخ شانگهای چین می باشد. که مهمترین قسمت این موزه به بررسی و نشان دادن دوره تاریخی شهرشانگهای در فاصله زمانی سال 1860 الی سال 1949 میلادی می پردازد.
خیابان نانجینگ شانگهای :
نانجینگ رود ازدیرباز ازجمله مراکز درجه یک خرید در چین و شانگهای بوده است که دارای مجموعه گسترده و متنوعی ازمغازه ها وفروشگاه هاست . این خیابان درواقع بهترین ومعروفترین خیابان درکشور چین است. این خیابان که از اوایل قرن بیستم شکل گرفته است انواع و اقسام مغازه های مختلف را درخود جای داده است. که برخی دارای عمری چندصدساله وبرخی مدرن ونو هستند که با وجود داشتن رقیبان سرسخت هرروز پررونق ترو موفق ترند.
سایر دیدنیهای شانگهای :
موزه شانگهای - محل اقامت رهبران قدیمی چین :سون یات سن Sun Yat-sen, و چن یون Chen Yun ، موزه جواهرات شانگهای ، موزه تنباکو چین ، موزه مادام تسو Tussauds ، محل اولین کنگره ملی چین ، موزه ماشین چین