صدور ویزای انگیس در تهران

صدور ویزای انگیس در تهران
لندن- ایرنا- وزیران خارجه ایران و انگلیس روز جمعه آغاز صدور ویزای سفارتخانه های دو کشور در تهران و لندن را تایید کردند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد جواد ظریف و فیلپ هاموند روز جمعه بعد از پایان مذاکرات یک ساعت و نیمه خود در لندن در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کردند: این صدور ویزا در چند هفته آینده انجام می شود .

ظریف گفت :فرصت بسیار خوبی بود که در حاشیه اجلاس کمک کنندگان به سوریه دیدارهای دوجانبه ای در لندن با مقامات انگلیس داشته باشیم .

وزیر خارجه ایران افزود: در دیدار امروز علاوه بر مسایل منطقه ای در مورد نحوه اجرای برجام و همچنین موضوع همکاری های بانکی و اقتصادی و سرمایه گذاری صحبت کردیم .

وی افزود: دراین دیدار توافق کردیم که تا چند هفته دیگر دو کشور صدور ویزا برای شهروندان عادی و گذرنامه های عادی شروع کنند.

ظریف افزود: به نظر ما این اقدام، یک حرکت مثبت در جهت تبادل بیشتر بین مردم دو کشور است و امیدواریم که به درک بهتر از یکدیگر کمک کند .

وزیر خارجه انگلیس نیز در باره تاخیر شروع برقراری روابط بانک های دو کشور گفت: با همکاری همتاهای آلمانی ، فرانسوی و ایرانی در صدد هستیم تا مشکلات موجود را حل کنیم .

فیلیپ هاموند صبح روز جمعه در حاشیه دیدار با وزیرخارجه کشورمان به خبرنگاران گفت که دولت انگلیس تلاش می کند تا هرچه سریعتر موانع ارتباطات بانکی با ایران برداشته شود.

به گزارش ایرنا، فیلیپ هاموند گفت: ما همچنان موضوعاتی را داریم که باقی مانده اما تلاش می کنیم تا بر آنها فائق آییم. بانک های ما طی سال های گذشته رابطه ای را با ایران نداشته و حالا باید این روابط را بازسازی کنند.

وی افزود: درحالی که روابط عادی می شود و تحریم ها برداشته می شود بانک ها باید ضوابط قانونی شان را برای از سرگیری همکاری ها تبیین کنند.

وزیر خارجه انگلیس همچنین شرایط فعلی را تا زمان عادی سازی روابط نامطلوب توصیف کرد.

هاموند خاطر نشان ساخت: ما با همکارانمان در آمریکا، فرانسه، آلمان و مقامات بانکی ایران در تلاش هستیم تا هرچه سریعتر این پروسه را به پایان برسانیم.

وزیر خارجه انگلیس افزود: ما می خواهیم که بانک های مان بتوانند از شرکت های انگلیسی برای سرمایه گذاری در ایران حمایت کنند.

وی گفت: این علاقه ما و ایران است که هرچه سریعتر این محدودیت ها را از سر راهمان برداریم.

هاموند گفت: وزیر خارجه ایران قرار است با وزیر دارایی انگلیس دیدار کنند و در آن پیرامون گام هایی که دو طرف برای عادی سازی روابط بانکی بر خواهند داشت گفت و گو خواهند کرد.

منبع: ایرنا