غولهای اکالیپتوس استرالیا

غولهای اکالیپتوس استرالیا
بسیاری از درختان اکالیپتوس دارای سایز متوسطی هستند ولی در سرزمین استرالیا با دیدن رشد این درختان سورپرایز می شوید. در واقع، درختان اکالیپتوس یکی از بلندترین درختان دنیا هستند که در رقابت با ماموت های شمال آمریکا به شمار می آیند.

اکالیپتوس یک گونه منحر به فرد گیاهی است. در واقع، نوعی است، با بیش از هفت صد هزار گونه در زیر آن. تقریبا همه ی آنها در منطقه بومی استرالیا هستند. بلندترین آنها در این میان ریگنانس اکالیپتوس، که به عنوان خاکستر کوه شناخته شده و معمولا بالاتر از ۸۵ متر رشد می کند. این نیز بلندترین گیاه گلدار در جهان است.

در حال حاضر، بلندترین اکالیپتوس،که جزو ریگنانس اکالیپتوس هاست ۹۹٫۶ متر ارتفاع دارد.آن را با نام مستعار سنچوری ها می نامند، و در جنوب تاسمانی رشد می کند. در مقایسه با بلندترین درخت ماموت سواحل، هایپریوس ۱۱۵٫۶ متر ارتفاع دارد و ۱۶ متر بلندتر است.

در گذشته ای نه چندان دور، کوه خاکستر تاسمانی ارتفاع بیشتری نسبت به غول های امروزی داشت. در سال ۱۸۸۱، یک نقشه بردار، به نام جورج کورنتویت قطع یک درخت در ویکتوریا به اندازه ی ۱۱۴٫۳ متر را اندازه گیری کرد. آن درخت حدود یک متر کوتاه تر از هایپریوس بود. در سال ۱۸۷۲، بازرس جنگل های دولت، به نام ویلیام فرگوسن کشف کرد که یکی از درختهای افتاده بر زمین اندازه ی ارتفاع آن ۱۳۳ متر بود. این درخت بر اثر آتش افتاده بود و فرگوسن اعتقاد دارد که این درخت ممکن است ارتفاعش حدود ۱۵۰ متر بلندتر باشد.

اکالیپتوس ها با ارتفاع بلند امروزه خیلی سخت پیدا می شود، بخاطر اینکه بیشتر آنها شانس زندگی کامل خود را ندارند. میانگین طول عمر درخت کوه خاکستر تاسمانی حدود ۴۰۰ سال است. این درخت در ۹۰ سال اول زندگیش بیشترین رشد را می کند و سپس رشدش آرامتر می شود. در این مرحله از زندگیشان است که ممکن است قربانی آتش سوزی و یا قطع شدند توسط انسان شوند.

درخت کوه خاکستری تاسمانی از لحاظ چوبش بسیار ارزشمند است، و از اوایل دهه ۱۸۰۰ در مقادیر بسیار زیادی برداشت می شوند. از لحاظ تاریخی، وبلاگ نویسان درباره ی اینکه درختان بزرگ تامین کننده محصولات چوبی بیشتری هستند نوشته اند. در نتیجه، جنگلها از درختان قدیمی بسیاری خالی شده اند. امروزه درصدی کمی از تاسمانی ها باقی مانده است.