پاریس شهر عشق | Paris city of love

پاریس شهر عشق | Paris city of love
پاریس پایتخت کشور فرانسه، مرکز و یکی از شهرستان‌های ناحیه ایل-دو-فرانس است. رود سن از میان این شهر می‌گذرد.

پاریس از شناخته‌ شده ترین مقصدهای گردشگران جهان است. سالانه حدود ۴۵ میلیون نفر توریست از پاریس دیدن می‌کنند. ( در سال 2015، فرانسه بیش از 83 میلیون گردشگر جذب کرده است) تعداد زیادی از آثار دیدنی، موسسات و پارک‌های مشهور جهان در این شهر قرار دارند. پاریس همچنین با دارا بودن ۴۷۸٬۰۰۰ درخت سرسبزترین پایتخت اروپا شناخته شده است. (منبع: ویکی پدیا)

پاریس یکی از جذاب ترین و رومانتیک ترین شهرهای اروپاست و جاذبه های عالی و بی شماری دارد. این شهر به "شهر نورها" نیز شهرت دارد. زیبایی آن نفس گیر است و هنگامی که میراث معماری و هنری خارق العاده اش با صنعت پیشرفته ی توریسم ادغام می شود، اوقاتی فراموش نشدنی برای هر توریست بوجود می آورد.

این شهر به 20 منطقه تقسیم شده و در حاشیه ی رود سن پیچ و خم خورده است. حدود 400 ایستگاه مترو دارد و این بدان معنی است که به راحتی می توانید در سراسر شهر به سیاحت و گردش بپردازید.

فرودگاه های پاریس | Airports in Paris
پاریس به انواع مختلفی قابل دسترس بوده و از هر وسیله ای برای رفتن به آن می توان استفاده کرد. بهترین راه برای رفتن به پاریس استفاده از مسیر هوایی و همچنین مترو می باشد. در این گزارش بیشتر روی مسیر هوایی تمرکز می کنیم.

پاریس دارای 2 فرودگاه می باشد که برای پرواز های داخلی و بین المللی در نظر گرفته شده اند. اطلاعات مربوط به فرودگاه های پاریس در زیر می آید:

فرودگاه بین المللی اورلی پاریس | Paris Orly International Airport
این فرودگاه یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا ORY است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۲۴۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر پاریس کشور فرانسه قرار دارد و در ارتفاع ۸۹ متری از سطح دریا واقع شده است.
فرودگاه بین المللی شارول دوگل | Charles de Gaulle International Airport
این فرودگاه، فرودگاه اصلی شهر پاریس و بزرگترین فرودگاه در فرانسه است. نام این فرودگاه در احترام به شارل دوگل رهبر جنبش مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم تعیین شده است. این فرودگاه در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی پاریس واقع شده است. در سال ۲۰۰۸ بیش از شصت میلیون مسافر در این فرودگاه جابه جا شده‌اند.
برج ایفل | Eiffel tower
کمتر کسی هست که نام برج ایفل را در دنیا نشنیده باشد و یا اگر مسافر پاریس باشد، الویت اولش بازدید از این برج زیبا نباشد. ایفل برجی فلزی است که در یک فضای سبز عمومی در مجاورت رود سن در پاریس بنا شده است. ایفل مرتفع ترین بنای پاریس، در زمره مشهورترین نمادهای جهان است که امروزه از مهم ترین مراکز جذب توریست به شمار می رود. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌اند، این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان، شناخته می‌شود.

برج ایفل نمونه ی برجسته ی کاربرد آهن در یک سازه ی نمادین در اواخر قرن نوزدهم است که شرایط لازم برای استفاده ی گسترده از آهن در ساختمان ها در قرن بیستم را فراهم کرد. ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد. یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.

برج ایفل با ۳۰۰ متر ارتفاع تقریبا معادل یک ساختمان ۷۰ طبقه می باشد، با انضمام یک آنتن ۲۴ متری که در بالای آن قرار گرفته، ارتفاع کلی برج به ۳۲۴ متر - یک ساختمان ۸۱ طبقه - می رسد. ایفل در سال ۱۸۸۹ به عنوان مرتفع ترین برج جهان بنا شد و این عنوان را تا سال ۱۹۳۰ که آسمانخراش کرایسلر (Chrysler) با ۳۱۹ متر ارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد، حفظ کرد. این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است

در این بنا ۷,۳۰۰ تن فلز به کار رفته و وزن کلی آن ۱۰,۱۰۰ تن می باشد. تعداد پله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریبا پس از هر بار بازسازی تغییر کرده، در ابتدا ۱,۷۱۰ پله وجود داشت، در اوایل دهه ۱۹۸۰ پس از اولین بازسازی، تعداد آنها به ۱,۹۲۰ رسید و امروز نیز ۱,۶۶۵ پله در ایفل به چشم می خورد.

موزه ی لوور | Louvre Museum
موزه Musee du Louvre فرانسه شاید مشهورترین موزه در دنیا برای ایرانیان باشد. موزه ایی با هرم شیشه ایی مشهور آن در قلب شهر پاریس. این موزه آثار گرانقدری را از هنرمندان بزرگ عرصه هنر در خود جای داده است. مثل نقاشی مونا لیزا، اثر داوینچی.

موزه لوور در شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده است. بیش از ۳۵ هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف موزه لوور نگهداری می‌شود. موزه لوور یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان است. این بنا توسط پادشاهان فرانسه دائما گسترش می یافت .ریشه کلمه لوور به معنای "روشنائی آسمان" است. دولت فرانسه آثار هنری با ارزش لوور را در بین دو جنگ جهانی اول و دوم مخفی و بشدت مراقبت کرده است . این مکان برای آنکه در مواقع ضروری دوباره قابل استفاده باشدبه صورت اسرار آمیز و نهان باقی مانده است. قسمت های زیادی از این بنا به سبک رنسانس فرانسه ساخته شده و درسال 1546 معماری با نام پیرسکات به دستور پادشاه فرانسیس اول مجموعه غربی لوور را ساخت.

موزه ی اورسی | Musee d'Orsay
این موزه به نمایش شاهکار های تاریخی و هنری بین سال های 1848 تا 1914 می پر دازد. این موزه در سال 2011 بازسازی و به روز رسانی شده است. لازم به ذکر است که این موزه زمانی ایستگاه راه آهن بوده است.
باغ های لوگزامبورگ | Luxembourg Gardens
قدمت این باغ به سال 1612 باز می گردد، زمانی که ماری دو مدیسی، همسری هنری چهارم که اصالتا ایتالیایی و اهل فلورانس بوده است، تصمیم گرفت، کاخی را شبیه کاخ Pitti فلورانس بنا کند. از این رو، او محوطه ی هتل لوگزامبورگ را خرید و ساخت و ساز این باغ و کاخ زیبا را در آن شروع کرد. امروزه این باغ در وسط شهر پاریس واقع شده است و گردشگران زیبایی را روزانه به سوی خود جذب می کند. لازم به ذکر است که برای گردش و دیدن این مجموعه حداقل به دو ساعت زمان نیاز دارید و ورود به این کاخ و مجموعه برای عموم رایگان می باشد.
کلیسای نوتردام | Notre Dame Cathedral
کلیسای نوتردام یک کلیسای کاتولیک رومی است که در منطقه ی چهارم پاریس و در مجاورت رودخانه ی سن قرار گرفته. این کلیسا نمونه ی منحصربفردی از معماری سبک گوتیک اروپایی است که پنجره های بزرگش شهرت خاصی یافته اند. دوران ساخت آن بسیار طولانی است که از 1163 تا 1345 به طول انجامید و بهمین دلیل تاریخ زندگانی این شهر و کلیسا درهم تنیده شده اند.

در طول سال های متمادی، چندین اتفاق مهم در تاریخ فرانسه در اطراف این کلیسا به وقوع پیوسته ازجمله تاج گذاری شاه هنری ششم انگلستان به عنوان شاه فرانسه در سال 1431، مراسم ازدواج ماری ملکه ی اسکاتلندی در 1558، تاج گذاری ناپلئون در 1804، مراسم تقدیس طاق ژان در 1920 و تجمع ژنرال ها و مقامات دولتی چارلز دوگال در 1970. درون کلیسا بی شباهت به یک غار عظیم نیست که در طول مراسم بزرگ می تواند جمعیتی بالغ بر شش هزار نفر را به راحتی در خود جای دهد!

دیزنی لند | Disney Land
دیزنی لند پاریس حدود 607 هکتار وسعت دارد که هزاران اتاق هتل، یک مرکز همایش، مرکز تفریح و خرید، امکانات ورزشی و شهر بازی بزرگی را در خود جای می دهد. این پارک 5 بخش متفاوت دارد: خیابان اصلی USA – فرانتیرلند، فانتسی لند، ادونچرلند و دیسکاوری لند که انواع بازی و نیز رستوران را دارا می باشد. این شهربازی یکی دیگر از سری شهر بازی های خاص دیزنی در دنیا می باشد که در سال 1992 افتتاح شده است. این شهربازی نیز از تمام امکانات رفاهی برخوردار بوده و جزء توریست پذیرترین نقاط شهر پاریس می باشد.
طاق تریومف | Arc de Triomphe
اکثر توریست هایی که به فرانسه می آیند کم و بیش با طاق تریومف آشنا هستند که تکمیل کننده ی شکوه قصر الیزه می باشد اما تنها عده ی کمی واقعا متوجه هیبت و تاثیر واقعی این بنا هستند. این طاق در سال 1836 بعد از 30 سال ساخت و ساز با ارتفاع 50 متر و عرض 45 متر به اتمام رسید. سپس برای اعلان رسمی پایان جنگ جهانی اول، خلبان معروفی به نام چارلز گادفروی به عنوان بخشی از مراسم جشن و شادی با هواپیمای دوبال خود بر فراز این طاق پرواز کرد. می توانید به درون طاق وارد شوید و با بالا رفتن از یک سری پله موزه ی کوچکی را ببینید که مستندی بر ساخت این طاق است. هرچند، دیدن ترافیک در مقابل قصر الیزه کمی ناخوشایند خواهد بود.
قصر ورسای | Palace of Versailles
قصر ورسای یکی از بزرگ ترین قصرهای سراسر دنیا می باشد. این قصر به دستور شاه لوئی چهاردهم (شاه خورشید) ساخته شد و یکی از پربازدیدترین جاذبه های پاریس می باشد. قصر ورسای به تنهایی گواهی بر عظمت و شکوه معماری کلاسیک فرانسویان می باشد و با باغات وسیعی احاطه شده است. ازجمله قابل توجه ترین جاذبه های اینجا می توان به اقامتگاه های مقامات برتر دربار و نیز اقامتگاه ملکه اشاره کرد. سالن آینه معروف ترین اتاق این قصر می باشد که 71 متر طول دارد و شمال اقامتگاه را به جنوب آن متصل می کند.

ساعت کار قصر: در ماه های می تا سپتامبر، سه شنبه ها تا یکشنبه ها از 9 صبح تا 6:30 عصر / اکتبر تا آوریل، سه شنبه ها تا یکشنبه ها از 9 صبح تا 5:30 عصر. باغ: در ماه های نوامبر تا مارچ همه روزه از 8 صبح تا غروب آفتاب / می تا سپتامبر همه روزه از 7 صبح تا غروب.

کاخ گارنیه | Palais Garnier
کاخ گارنیه یا اپرا گارنیه محل برگزاری اپراهای شهر پاریس از سال ۱۸۷۵ تا ۱۹۸۹ میلادی با ۱۶۰۰ صندلی بوده‌است. این کاخ در ۱۸۶۲ توسط شارل گارنیه شروع به ساخت و در سال ۱۸۷۵ افتتاح شده‌است. نام این ساختمان از ۱۸۷۵ تا ۱۹۷۸ تئاتر اپرا و از سال ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۹ به نام تئاتر اپرا ملی پاریس نام‌گذاری شده بود.

این بنا بخشی از بازسازی و بزرگ شهر پاریس در دوران امپراتوری دوم فرانسه و توسط ناپلئون سوم فرانسه بوده بارون هاوسمن بر آن نظارت داشته‌است. در سال ۱۸۵۸، ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین برای ساخت تئاتر، اپرا و رقص‌های باله در نظر گرفته شد. پروژه ساخت بنا در سال ۱۸۶۱ توسط شارل گارنیه به عهده گرفته شد و در سال ۱۸۶۲ ساخت آن با الهام از سبک معماری یونانی و رومی آغاز شد.

پل الکساندر سوم | Pont Alexandre III
پل الکساندر سوم در شهر پاریس بر روی رودخانه سن می‌باشد که محل اتصال محله‌های شانزلیزه، برج ایفل و لس اینولید است.

این پل به سبک هنرهای نو مابین سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۰ میلادی ساخته شده‌است. این پل برای اتحاد کشورهای روسیه و فرانسه به نام تزار الکساندر سوم روسیه نام‌گذاری شد. پل پونت الکساندر سوم توسط دو معمار به نام‌های جوسف کاسیان-برنارد و گاستون کوسیان ساخته شده.

از ویژگی‌های این پل نصب ۴ مجسمه برنزی اسب بال‌دار در چهار طرف آن است که بر روی پایه‌هایی با ارتفاع ۱۷ متر قرار گرفته‌اند.

باغ تویلری | Tuileries Palace
یکی از کاخ‌های سلطنتی کشور فرانسه واقع در شهر پاریس و در حاشیه راست رود سن که در سال ۱۸۷۱ تخریب شد. این کاخ سابقاً در ضلع غربی کاخ لوور قرار داشت. پس از مرگ هانری دوم پادشاه فرانسه در سال ۱۵۵۹ جانشین وی کاترین دو مدیچی تصمیم به ساخت یک کاخ جدید گرفت. وی ساخت این کاخ را در سال ۱۵۶۴ و تحت نظر معمار برجسته فیلیبرت دولورم آغاز کرد. نام تویلری به معنی کوره آجرپزی است و علت انتخاب این نام این بود که قبل از ساخت کاخ در این محل کوره‌های آجرپزی در آن مشغول به فعالیت بودند. کاخ شامل ساختمان‌هایی باریک و طولانی با سقف‌هایی بلند و یک حیاط بزرگ و دو حیاط کوچک بود. کاخ و ساختمان‌هایش در دهه اول قرن ۱۷ توسعه پیدا کردند به طوری که ضلع جنوب شرقی کاخ به کاخ لوور متصل شد.

مکان اقامت لویی چهاردهم در زمان ساخت کاخ ورسای درکاخ تویلری بود. طراح فضای سبز لویی چهاردهم، آندره لو نوترباغچه‌ها و باغ زیبایی را در آن زمان برای تویلری طراحی کرد. تویلری پس از نقل مکان لویی چهاردهم به کاخ ورسای در عمل متروکه شد و تنها از آن به عنوان تئاتر استفاده می‌گشت. باغ‌های زیبای آن نیز محل رفت‌وآمد و تجمع پاریسی‌ها شد.

خیابان شانزه لیزه | Champs Elysees
شانزِلیزه یا شانزه‌لیزه خیابانی اعیان‌نشین و از معابر اصلی شهر پاریس است. خیابان شانزلیزه در منطقه ۸ پایتخت فرانسه واقع شده‌است. فرانسوی‌ها شانزلیزه را «la plus belle avenue du monde» یعنی «زیباترین خیابان جهان» نیز می‌نامند.

خیابان شانزلیزه با زیبایی فراوان، کافه ‌تراس‌های معروف و فروشگاه‌های لوکس یکی از معروف‌ترین خیابان‌های جهان است. معنی شانزلیزه «دشت الیزه» است و کاخ الیزه نیز در نزدیکی این خیابان قرار گرفته‌است. الیزه در اساطیر یونان به معنی بهشت است.

کلیسای سَکرِه‌کُر دو مون مارتر | Sacré-Cœur
کلیسای سَکرِه‌کُر یکی از مهم‌ترین کلیساهای پاریس است که سالانه میلیون‌ها نفر از آن بازدید می‌کنند. این ساختمان بر بالای تپه‌ای در محله مون‌مارتر بنا شده و بنا بر گزارش سازمان ملی جهانگردی، مقام دوم اماکن توریستی فرانسه را در سال ۲۰۰۶ به خود اختصاص داده است و بدین ترتیب درست پس از کلیسای نوتردام پاریس قرار دارد.
موزه ی رودین | Rodin Museum
این موزه که در سال 1919 به روی بازدیدکنندگان گشوده شد، در قرن هجدهم به عنوان هتل مشغول به کار بوده و هتل بیرون نامیده می شده است. آگوستس رودین زمانی در آن زندگی کرده بود و بسیاری از آثار او در اینجا به نمایش درمی آیند. می توانید از موزه و باغ اطرافش بصورت جداگانه بازدید کنید. باغات وسیع اطراف شکوهی بی همتا دارند و با بیش از دو هزار بوته گل رز تزئین شده اند.

ساعت کار: آوریل تا سپتامبر، سه شنبه ها تا یکشنبه ها از 9:30 صبح تا 5:45 عصر / اکتبر تا مارچ، سه شنبه ها تا یکشنبه ها از 9:30 صبح تا 4:45 عصر

باغ گیاه شناسی | Botanical garden
یکی دیگر از باغهای معروف پاریس، باغ گیاهان است. این باغ به دستور دکتر گای دو لابروس پزشک مخصوص لویی سیزدهم برای پرورش گیاهان دارویی ساخته شد، و نخستین باغ عمومی پاریس است.
منبع: لست سکند